MITĂ DE 2.650 DE EURO RESPINSĂ DE POLIȚIȘTII DIN BOTOȘANI

MITĂ DE 2.650 DE EURO RESPINSĂ DE POLIȚIȘTII DIN BOTOȘANI
Polițiștii din Botoșani resping 2.650 euro mită de la șofer prins sub influența alcoolului.
Polițiștii din Botoșani resping 2.650 euro mită de la șofer prins sub influența alcoolului.
În Botoșani, polițiștii au respins 2650 euro mită de la un conducător auto prins conducând sub influența alcoolului. S-a întâmplat în dimineața zilei de 27 octombrie, în jurul orei 02:30. Polițiștii din Botoșani au oprit un șofer de 34 de ani, din județ. Având în vedere că emana un puternic miros de alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat. „După ce polițiștii i-au adus la cunoștință conducătorului auto faptul că i se va întocmi dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, faptă prev. de art.336 din Codul Penal, aceasta a oferit unuia dintre agenții de poliție, cu titlu de mită, suma de 2.650 de euro, pentru a nu se dispune măsurile legale pentru abaterea constatată”, a transmis DGA.
Agenții de poliție au înregistrat momentul când li s-a oferit suma de bani cu aparatura tip body-cam, au refuzat categoric propunerea conducătorului auto și au sesizat Serviciul Județean Anticorupție Botoșani. Ofițerii de poliție din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Botoșani au procedat la constatarea infracțiunii flagrante, cercetările fiind continuate sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 19:16 - Lovitură pe piața telefoanelor: Apple dublează memoria pe iPhone 17e fără să mărească prețul de 599 de dolari
- 18:46 - Declarație de forță: Donald Trump nu exclude trimiterea trupelor terestre în Iran
- 17:55 - Crimă cutremurătoare într-un sat din România: bărbat găsit mort după două săptămâni. Iubita, principala suspectă
- 17:13 - Pierderi tot mai mari: un al patrulea militar din Statele Unite ale Americii a murit în ofensiva din Iran
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











