DESTRUCTURAREA UNEI REŢELE DE TRAFIC DE DROGURI ÎN BUCUREȘTI

DESTRUCTURAREA UNEI REŢELE DE TRAFIC DE DROGURI ÎN BUCUREȘTI
Trei traficanți de droguri, doi din Republica Moldova şi un român, prinşi în timp ce scoteau droguri ‘Zombie’ dintr-un TIR venit din Belgia.
Trei traficanți de droguri, doi din Republica Moldova şi un român, prinşi în timp ce scoteau droguri ‘Zombie’ dintr-un TIR venit din Belgia.
Trei traficanți de droguri, doi din Republica Moldova şi un român, au fost prinşi de procurorii DIICOT, în Bucureşti, în timp ce scoteau dintr-un TIR venit din Belgia zece pachete care conţineau ‘Zombie’, cu o valoare de piaţă de 200.000 de euro.
Conform unui comunicat al DIICOT, capul acestei reţele era un cetăţean moldovean, în vârstă de 37 de ani, care a dezvoltat numeroase conexiuni infracţionale în comunităţile traficanţilor de droguri şi substanţe psihoactive din ţări ca Belgia, Olanda şi Germania.
El a implicat în afacerea cu droguri şi alţi conaţionali, folosiţi pe post de curieri, creând o reţea de clienţi, inclusiv pe teritoriul României.
La sfârşitul lunii mai, sub egida EUROJUST, a fost semnat un acord pentru crearea unei echipe comune de anchetă între România şi Republica Moldova, pentru a destructura această grupare.
În dimineaţa zilei de 13 septembrie, liderul reţelei a venit din Belgia în România, la volanul unui ansamblu rutier, în care transporta zece pachete cu substanţă psihoactivă 2-PEA. Acesta a fost prins împreună cu un conaţional şi un român în timp ce manipulau pachetele care conţineau drogul „Zombie”.
Ulterior, un magistrat a dispus arestarea traficanţilor pentru 30 de zile.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 21:38 - Viktor Orban propune un „acord de securitate european” care să includă și Rusia
- 20:50 - Macron critică Comisia Europeană pentru aplicarea provizorie a acordului Mercosur: „O surpriză neplăcută și lipsită de respect”
- 20:20 - Furios că fosta iubită i-a refuzat cererea de prietenie pe Facebook, un bărbat din Dâmbovița a atacat-o acasă
- 19:40 - Influencerița din CHina care vindea lumânări „magice”, arestată pentru fraudă
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











