EFICIENTIZAREA ELIBERĂRII CERTIFICATELOR DE INTEGRITATE COMPORTAMENTALĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT, SOLICITARE CĂTRE MINISTRUL AFACERILOR INTERNE

EFICIENTIZAREA ELIBERĂRII CERTIFICATELOR DE INTEGRITATE COMPORTAMENTALĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT, SOLICITARE CĂTRE MINISTRUL AFACERILOR INTERNE
Sindicatele din învățământ cer măsuri pentru simplificarea procesului de obținere a certificatelor de integritate comportamentală.
Sindicatele din învățământ cer măsuri pentru simplificarea procesului de obținere a certificatelor de integritate comportamentală.
Sindicaliștii din FSLI și FSE i-au solicitat în scris ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, să ia măsurile care se impun pentru eficientizarea procesului de eliberare a certificatelor de integritate comportamentală. În documentul înaintat ministrului Predoiu, Președintele F.S.L.I, Simion Hancescu și liderul F.S.E Marius Ovidiu Nistor, organizații sindicale reprezentative, au arătat că au primit numeroase sesizări privind dificultățile pe care salariațșii din învățământul preuniversitar le întâmpină cu ocazia solicitării, respectiv a eliberării certificatelor de integritate comportamentală, pe care aceștia au obligația de a le depune la angajator.
„Vă rugăm să luați în considerare faptul că un număr semnificativ de salariați din unitățile de învățământ preuniversitar de stat își desfășoară activitatea în mediul rural. Aceștia sunt nevoiți să se deplaseze pe distanțe considerabile pentru a intra în posesia certificatului de integritate comportamentală, deoarece, la nivel local, activitățile specifice Registrului național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor se desfășoară de către inspectoratele de poliție județene doar la nivelul municipiilor și orașelor”. Ca atare, este de dorit ca depunerea cererilor și eliberarea respectivelor certificate să se poată realiza și electronic, în aceleași condiții ca și cazierul judiciar, susțin liderii sindicali.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:14 - Fată de 15 ani, moartă după ce a căzut de pe bloc, în timp ce încerca să-și facă selfie
- 14:13 - Accident mortal. Un tânăr de 21 de ani și-a pierdut viața după ce mașina s-a izbit violent de un copac
- 13:59 - Calcule: cu cât scad salariile din cauza inflației?
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News














