Social· 1 min citire

GUVERNUL BLOCHEAZĂ IMPORTUL DE OUĂ ȘI CARNE DE PUI DIN UCRAINA!

11 oct. 2024, 13:49
Actualizat: 11 oct. 2024, 13:49
GUVERNUL BLOCHEAZĂ IMPORTUL DE OUĂ ȘI CARNE DE PUI DIN UCRAINA!

GUVERNUL BLOCHEAZĂ IMPORTUL DE OUĂ ȘI CARNE DE PUI DIN UCRAINA!

Articol scris de Realitatea de Arges

Guvernul impune restricții stricte asupra importului de ouă și carne de pui din Ucraina pentru a proteja fermierii români.

Guvernul impune restricții stricte asupra importului de ouă și carne de pui din Ucraina pentru a proteja fermierii români.

Alimentele vor putea fi aduse doar pe baza unei licențe de la Ministerul Agriculturii. Fermierii români s-au plâns de concurența neloială, deoarece ouăle din Ucraina sunt de două ori mai ieftine, iar importurile au crescut cu aproape 50% în primele șase luni.

Ouăle și carnea de pasăre au fost incluse pe lista produselor care pot fi importate din Ucraina doar pe bază de licență de import, a anunțat ministrul Agriculturii, Florin Barbu. Acesta a subliniat că măsura a fost adoptată pentru a proteja producția românească și a echilibra piața internă.

"În ședința de guvern de astăzi am mai rezolvat o problemă a producătorilor români din sectorul avicol. Așadar, am completat lista produselor care pot fi importate din Ucraina doar pe bază de licență de import, cu ouă și carne de pasăre", a declarat ministrul Barbu în cadrul unei conferințe de presă.

Florin Barbu a explicat că măsura a fost discutată cu formele asociative și că respectarea condiționalităților impuse de Uniunea Europeană necesită costuri mai mari, dar este esențială pentru susținerea producției interne.


Sursa: Realitatea de Arges

Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News

Mai multe știri din Social