Semnal de alarmă al economiștilor: Guvernul se folosește de inflație pentru a acoperi deficitul

Semnal de alarmă al economiștilor: Guvernul se folosește de inflație pentru a acoperi deficitul
În plină criză, economiștii sunt de părere că Guvernele "iubesc" inflația
În plină criză, economiștii sunt de părere că Guvernele "iubesc" inflația pentru că în acest fel își acoperă dezechilibrele create, iar oamenii nu simt cum li se iau banii indirect prin creșterile de prețuri.
Analiștii susțin că inflația de aproape 10% și dobânzile mari ar aduce câștig statului pentru că își acoperă dezechilibrul creat din deficitul bugetar.
Ultimele simulări ale experților arată că lunar din cauza inflației record, oamenii pierd din venituri între 200 și 300 de lei.
Potrivit prognozelor, indicatorul scumpirilor se va menține la un nivel ridicat și anul viitor, iar taxele impuse de Guvern au dus la scăderea consumului. Potrivit INS, cea mai mare scădere a vânzărilor în septembrie a fost la alimente - aproape 7%.
Citește și:
- 14:20 - Credite bancare cu acte false: Pagubă uriașă de 2,8 milioane de lei și 12 inculpați trimiși în fața instanței
- 14:17 - Scandal pe Legea salarizării. Florin Manole, acuzații incendiare: ce negociază Dragos Pîslaru la Bruxelles
- 11:32 - Analiză Daniel Udrescu: România are nevoie de o reformă economică
- 08:03 - Românii, obligați să aibă două joburi din cauza scumpirilor: ce spun oamenii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News














