LEGEA CARE INTERZICE PUBLICITATEA LA ȚIGĂRI ELECTRONICE SAU PRODUSE CU TUTUN, PROMULGATĂ

LEGEA CARE INTERZICE PUBLICITATEA LA ȚIGĂRI ELECTRONICE SAU PRODUSE CU TUTUN, PROMULGATĂ
Spații în care publicitatea la aceste produse este interzisă
Actul normativ aduce modificări Legii privind publicitatea şi articolului 29 din Legea audiovizualului.
Legea ce interzice publicitatea la produse cu tutun, țigări electronice, inclusiv de tip Vape, a fost promulgată vineri, 19 iulie, de președintele Klaus Iohannis.
Actul normativ aduce modificări Legii privind publicitatea şi articolului 29 din Legea audiovizualului. Acesta vizează produsele din tutun, ţigaretele electronice, inclusiv de tip Vape, produsele destinate inhalării fără ardere din înlocuitori de tutun, dispozitivele electronice pentru încălzirea tutunului şi produsele destinate inhalării fără ardere din înlocuitori de tutun, precum şi pentru pliculeţele cu nicotină pentru uz oral (pouch-uri).
Spații în care publicitatea la aceste produse este interzisă
Conform legii, publicitatea pentru aceste produse, la fel ca cea pentru băuturile alcoolice, este interzisă în incinta unităţilor de învăţământ şi a unităţilor de asistenţă medicală sau la o distanţă mai mică de 200 metri de intrarea acestora măsurată pe drum public.
De asemenea, publicitatea pentru aceste produse nu este permisă în publicaţii destinate în special minorilor, în sălile de spectacole înainte, în timpul şi după spectacolele destinate minorilor.
Este interzisă orice formă de comunicare comercială audiovizuală pentru ţigări, alte produse din tutun, ţigarete electronice, inclusiv de tip Vape, produse destinate inhalării fără ardere din înlocuitori de tutun, dispozitive electronice pentru încălzirea tutunului şi produse destinate inhalării fără ardere din înlocuitori de tutun, precum şi pentru pliculeţele cu nicotină pentru uz oral (pouch-uri) şi flacoane de reumplere.
Citește și:
- 17:49 - Tragedia de la Midia. Familiile marinarilor dispăruți acuză erori grave: „Remorcherul nu era pregătit pentru această manevră!”
- 10:44 - Motorina depășește 10 lei pe litru, Bolojan nu vrea tăieri: scumpirile în lanț aduc românii în pragul sărăciei. Scenariu îngrijorător: carburanți pe cartelă
- 09:21 - Accident grav pe E581, la limita județelor Galați și Vaslui: un autocar s-a răsturnat, 15 victime, dintre care una decedată
- 09:14 - Război Orientul Mijlociu. Trump anunță o posibilă retragere parțială a trupelor americane din Orientul Mijlociu, în timp ce războiul Israel-Iran escaladează - LIVE TEXT
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











