FCSB Domină Derby-ul cu Dinamo: 2-0 în SuperLiga României

FCSB învinge Dinamo într-un duel așteptat, marcând două goluri spectaculoase.

În această seară, FCSB a învins-o pe Dinamo, scor 2-0, în cel mai așteptat duel al rundei cu numărul 13 din SuperLiga României. Daniel Bîrligea, în minutul 26, avea să marcheze acrobatic dintr-o semi-foarfecă superbă, după o minge venită de la Darius Olaru. Atacantul campioanei e la al doilea gol în poarta „câinilor” în acest sezon, după ce a înscris și în prima etapă, atunci când îmbrăca tricoul lui CFR Cluj. Dinamo nu a reușit să pună presiune la poarta lui Târnovanu, iar campioana a mai dat o lovitură în prelungiri. Mai mulți jucători au urcat în careul advers, Crețu a pasat, Musi a preluat, s-a întors cu fața spre poartă și a înscris (min. 90+3). În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 19 puncte și a urcat pe locul 5 (are și un meci mai puțin disputat). De cealaltă parte, Dinamo rămâne cu 18 puncte și coboară în afara pozițiilor de play-off după mai multe etape: locul 7. Cele două echipe se vor întâlni din nou pe 30 octombrie, în prima etapă din grupele Cupei României.

Sursa: Realitatea de Arges