Șase vaci au fost omorâte de fulgere în comuna Cepari

șase vaci omorâte de fulger
Mai multe animale au fost ucise de trăsnete, în această după amiază, în comuna Cepari. Șase vaci au fost lovite de fulger.

Vacile se aflau la păscut pe câmp, în islazul comunei, când au fost trăsnite de fulger. Șase dintre ele au murit prin electrocutare. Animalele aparțineau oamenilor din comună, ele aflându-se în grija unui văcar. Informația ne-a fost confirmată de Aurelian Solomon, viceprimarul comunei Cepari.Văcuțele treceau pe sub un transformator în momentul în care au fost trăsnite de fulger. Șase dintre ele au murit, restul și-au schimbat în ultimul moment direcția de mers pentru că altfel erau toate lovite de fulger.La fața locului s-au deplasat echipaje ale ISU Argeș și reprezentanți ai autorităților competente. În acest moment au ajuns și medicii veterinari.O comisie a aparatului de specialitate din cadrul primăriei va constata pagubele. În urma raportului, proprietarii animalelor decedate urmează să fie despăgubiți din sume guvernamentale de la bugetul de stat.Reamintim că județul Argeș se află până miercuri, 19 iunie, ora 10.00, sub avertizare de cod galben de ploi torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină.
Citește și:
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











