Magistraţii au protestat pe scările Curţii de Apel Piteşti

Magistratii au protestat pe scarile Curtii de Apel Pitesti
Vineri, la ora 12,00, magistraţii au protestat pe scările Curţii de Apel Piteşti alăturându-se în acest fel manifestărilor organizate simultan în toată ţara.
Magistraţii au protestat pe scările Curţii de Apel Piteşti! Judecători şi procurori, au stat timp de câteva minute, afişând pancarte pe care scria: " Respectaţi avizul Comisiei de la Veneţia", "Procuror independent", "Justiţie independentă". Trecătorii s-au oprit şi au scandat : "Cinste lor, cinste magistraţilor!"Protestul a venit ca urmare a manifestărilor din întreaga ţară. Magistraţii cer abrogarea Ordonanţei de Urgenţă 7/2019."Reacţia noastră depinde de reacţia factorilor de răspundere aflaţi acum la Guvernare. Dacă dumnealor continuă în atitudinea încăpăţânată de a menţine această ordonanţă pe care noi o considerăm ca fiind un atentat la idependenţa Justiţiei. Ne vom continua şi noi protestele, poate într-o formulă din ce în ce mai radicală. Depinde de reacţia dumnealor şi de unitatea din rândul nostru, dacă noi suntem de acord cu aşa ceva, dacă colegi din ţară sunt de acord cu aşa ceva.", a declarat judecătorul Ioan Fundătureanu de la Curtea de Apel Piteşti.
Citește și:
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News










