Guvernul vine în sprijinul zecilor de localități fără acces la utilitățile de bază

Guvernul vine în sprijinul zecilor de localități fără acces la utilitățile de bază
8 miliarde de lei pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare
Programe de asigurare ale accesului populației la utilități de bază în România. În prezent, sute de localități nu au asemenea rețele, nici măcar parțial.
Guvernul va aloca pentru perioada 2021-2027 un buget de cca. 8 miliarde de lei pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare.
Vor fi, astfel, finanțate nu mai puțin de 750 de proiecte, dintre care 600 în mediul rural și 150 în mediul urban.
Tot în acest domeniu vor fi realizate investiții cu privire la 500 de microstații de tratare, fose septice și sisteme alimentare cu apă, cu o valoare de 250 milioane de lei, care vor deservi toate categoriile de utilizatori.
Citește și:
- 16:17 - Decontare 50% la energie: Termenul limită este 31 mai 2026. Cine sunt românii care primesc banii
- 14:08 - Coiful de la Coțofenești și cele două brățări, readuse în țară
- 10:29 - Cât costă motorina și benzina duminică, 19 aprilie
- 09:58 - Cum va fi vremea azi în România: soare în mare parte din țară, dar apar și ploi slabe
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News













