Fost viceprimar condamnat! Şi-a făcut cabană în arie protejată

ion-popa-nica-fost viceprimar condamnat
Un fost viceprimar condamnat a ajuns la închisoare după ce Curtea de Apel Piteşti a dat sentinţa definitivă. Ion Popa Nica a fost încarcerat, având de executat o pedeapsă de 3 ani şi 6 luni.
Fost viceprimar condamnat după ce şi-a făcut cabană în arie protejată. Ion Popa Nica, fost viceprimar la comunei Rucăr în mandatul 2004-2008, apoi consilier local, a fost trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunilor de reducerea suprafeţei fondului forestier naţional fără drept şi amplasarea de construcţii şi investiţii în afara zonelor de dezvoltare durabilă din ariile naturale protejate. Concret, fostul viceprimar şi-a construit o cabană în Parcul Naţional "Piatra Craiului", fără să ţină cont de lege.Ion Popa Nica a mai fost condamnat în anul 2014, într-un dosar de infracţiuni silvice. În perioada cât se afla sub supraveghere a fost trimis în judecată în cel de-al doilea dosar. În februarie 2019 Judecătoria Câmpulung l-a condamnat. Pentru cele două infracţiuni a primit câte 6 luni de închisoare, pedeapsa finală fiind de 3 ani şi 6 luni de închisoare (s-a luat în calcul şi prima condamnare, de 3 ani, cu suspendare, primită în 2014). Instanţa îl obligă şi să demoleze construcţia.Fostul viceprimar a cotestat sentinţa. Curtea de Apel Piteşti a dat hotărârea definitivă marţi, când i-a respins acţiunea fostului viceprimar. Ion Popa Nica, în vârstă de 61 de ani a fost ridicat de oamenii legii care au pus în aplicare mandatul de executare a pedepsei. Acesta a fost încarcerat.
Citește și:
- 21:24 - Mircea Lucescu, condus pe ultimul drum vineri: unde va fi înmormântat și la ce oră au loc onorurile militare
- 20:29 - Iarna lovește din nou înainte de Paște: zăpadă de doi metri la munte și ger în toată țara
- 19:27 - Mesaj de la Washington: Trump cere statelor NATO să acționeze rapid în criza din Golf
- 18:41 - Istvan Kovacs merge la Campionatul Mondial din 2026! Trei arbitri români, confirmați oficial pentru turneul final din America
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











