Consiliul profesoral a decis! Elevii de la Zinca Golescu se întorc vineri la ore

Zinca
De teama meningitei, majoritatea elevilor de la Zinca Golescu nu s-au prezentat pe parcursul zilei de miercuri la ore. Astăzi, Consiliul profesoral s-a întâlnit cu reprezentanți ai DSP fiind luate mai multe măsuri.
Consiliul profesoral a decis! Elevii de la Zinca Golescu se întorc vineri la ore. În prezența Sorinei Honțaru, directoarea de la DSP Argeș, s-au anunțat următoarele:
https://realitateadearges.net/alerta-la-zinca-golescu-dupa-depistarea-cazului-de-meningita-elevii-nu-s-au-prezentat-la-ore/
DSP Argeș despre cazul de meningită de la Zinca
Direcția de Sănătate Publică Argeș a prezentat o informare despre eleva de 16 ani diagnosticată cu suspiciune de meningită meningococică.„În data de 15 mai 2019, orele 12.00, DSP Argeș a fost informată telefonic de către Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei BALȘ” București despre o pacientă de 16 ani, elevă la CN „Zinca Golescu” Pitești, diagnosticată cu Suspiciune de meningită meningococică. Pacienta a fost transferată de urgență de la Spitalul de Pediatrie Pitești – CPU – cu autosanitara SAJ Argeș la Institutul National de Boli Infecțioase București, la orele 04.00.Inițial pacienta s-a prezentat pe data de 15 mai 2019, ora 01.54, cu următoarea simptomatologie: febră, frison, dureri de cap, dureri abdominale, vărsaturi si parestezii membru superior si inferior. Medicul specialist de urgență și neurologul au ridicat suspiciunea diagnosticului de Meningo-encefalită acută și au decis transferul pacientei cu autosanitara către Institutul Național de Boli Infecțioase București”.
DSP Argeș a întreprins următoarele măsuri:
În cursul zilei de 15.05.2019 DSP Argeș a transmis unității de învățământ si Inspectoratului Școlar Argeș măsurile ce trebuie întreprinse în vederea limitării apariției altor cazuri:
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News










