Au fost ridicate măsurile restrictive din cele 10 localități din Argeș

Au fost ridicate măsurile restrictive din cele 10 localități din Argeș
Au fost anuntate noi masuri de relaxare
O noua sedinta a Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta in Arges.
Au fost anuntate noi masuri de relaxare. Au fost ridicate măsurile restrictive din cele 10 localități ale județului.
În nicio unitate administrativ-teritoriala din judetul Argeș, incidența cumulata a cazurilor de COVID-19 nu depașește pragul de 1,5/1000 locuitori.
Activitatile care presupun prepararea, comercializarea si consumul produselor alimentare si a bauturilor alcoolice si nealcoolice sunt permise in spatiile special destinate, dispuse in exteriorul cladirilor, in aer liber, cu asigurarea unei distante de minim 2 m intre mese si cu participarea a maximum 6 persoane la o masa, daca sunt din familii diferite, cu respecarea masurilor de protectie sanitara prevazuta de lege, respectiv un ordin comun al ministrului sănătații, ministrului economiei, energiei si mediului de afaceri si al presedintelui ANSVSA.
Vor fi permise activitatile recreative si sportive in aer liber, cu participarea a cel mult 10 persoane care nu locuiesc impreuna, respectiv ciclismul, drumețiile, alergarea, canotajul, alpinismul, vânatoarea, pescuitul si alte activitati recreative si sportive desfasurate in aer liber, cu respectarea tuturor masurilor de limitare a răspândirii virsului SARS-CoV-2.
De asemenea, este permisa staționarea publicului în parcuri, locuri de recreere, locuri de joacă pentru copii aflate in aer liber, cu respectarea tuturor măsurilor de limitare a răspândirii viruslui SARS-CoV-2, potrivit legislației in vigoare(obligatoriu păstrarea distanțării fizice, purtarea măștii de protecție, respectarea condițiilor de igienă).
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

