RIVALITATEA DINTRE FCSB ȘI RAPID: ISTORIA DERBIURILOR DEZVĂLUITĂ

Rivalitatea fierbinte dintre FCSB și Rapid, ilustrată de momente intense din ultimii 20 de ani.

FCSB – Rapid este unul dintre cele mai importante derbiuri din fotbalul românesc. În densitatea atmosferei de pe stadion, fiecare partidă dintre cele două rivale readuce în prim-plan ecourile tensiunilor din trecut.

GSP prezintă câteva momente, petrecute în ultimii 20 ani, în care rivalitatea dintre FCSB și Rapid a atins punctul de fierbere. În sezonul 2005 – 2006, după un parcurs formidabil al amândurora pe a doua scenă europeană ca importanță, Cupa UEFA, cele două aveau să devină primele echipe românești care se înfruntă într-o fază atât de avansată a unei competiții continentale.

Primăvara lui 2008, 20 martie. În tentativa de reducere a ecartului față de CFR Cluj, Rapid și FCSB se înfruntau în derbiul care avea să decidă challenger-ul ardelenilor la titlu. În minutul 68, giuleștenii au lovit. Columbianul Zapata a respins în față, iar căpitanul Săpunaru a reluat acrobatic. Cinci minute mai târziu, o brichetă venită dinspre sectorul fanilor rapidiști l-a lovit pe arbitrul Alexandru Deaconu. Aproape învingători, Săpunaru marcând pentru 1-0, rapidiștii au simțit cum „planeta se scufundă” cu adevărat în momentul în care Alexandru Deaconu fluiera finalul meciului. Era minutul 74, iar o brichetă schimba radical soarta partidei și a luptei pentru titlu.

Totul avea să treacă în umbră din cauza incidentelor provocate de suporteri. Verdictul Comisiei de Disciplină a fost clar: 3-0 la „masa verde” pentru FCSB. Pe 18 aprilie 2010, Rapidul și-a luat revanșa pentru eliminarea din Cupa UEFA, dar și pentru „brichetă”: 5-1 pe Giulești! Alex Ioniță și Cesinha, fiecare cu câte două reușite, și Marius Constantin, din penalti, au punctat pentru rapidiști, în timp ce Kapetanos a marcat golul de onoare al roș-albaștrilor.

„Gladiatorul” Bourceanu a zguduit Arena Națională pe 25 septembrie 2012. 43.000 de spectatori pe cel mai mare stadion al țării. Golul din minutul 90+6, reușit de Alexandru Bourceanu, o ducea pe FCSB pe primul loc al clasamentului, de unde nu a mai coborât până la sfârșitul campionatului! Era prima victorie a roș-albaștrilor în fața Rapidului, pe teren propriu, după o pauză de 10 ani!

Unul dintre cei responsabili cu aprinderea rivalității, și în ultimii ani, dar și de la preluarea FCSB-ului, la începutul mileniului, este nimeni altul decât excentricul patron al roș-albaștrilor, Gigi Becali.

Sursa: Realitatea de Arges