SCUZE DUPĂ TABLOUL LGBT DE LA DESCHIDEREA OLIMPIADEI DE LA PARIS

SCUZE DUPĂ TABLOUL LGBT DE LA DESCHIDEREA OLIMPIADEI DE LA PARIS
Organizatorii de la Paris își cer scuze pentru tabloul controversat de la ceremonia de deschidere.
Organizatorii de la Paris își cer scuze pentru tabloul controversat de la ceremonia de deschidere.
Organizatorii ceremoniei de deschidere la Jocurile Olimpice de la Paris au prezentat, duminică, scuze catolicilor și altor confesiuni creștine care și-au exprimat indignarea după expunerea unui tablou care „reinterpreta” în manieră LGBT celebra pictură „Cina cea de taină” a lui Leonardo Da Vinci.
Tabloul o înfățișează pe activista feministă Barbara Butch în rolul unui Iisus Hristos supraponderal, înconjurată de travestiți, de un model transsexual și de un cântăreț dezbrăcat în rolul zeului grec al vinului, Dionysos, notează presa internațională.
„În mod clar, nu a existat niciodată intenția de a arăta lipsă de respect față de vreun grup religios. Ceremonia de deschidere a încercat să celebreze toleranța comunității. Credem că această ambiție a fost atinsă. Dacă oamenii s-au simțit ofensați, ne pare foarte rău”, a declarat purtătorul de cuvânt al Paris 2024, Anne Descamps.
Directorul artistic Thomas Jolly a încercat să distragă atenția de la referințele la „Cina cea de Taină” după ceremonia de deschidere, spunând că nu aceasta a fost intenția sa.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 07:59 - Anunț de la vârful Guvernului: pensiile rămân blocate
- 07:54 - Zi decisivă pentru reforma din administrație. Coaliția se reunește în ședință extraordinară
- 19:24 - Wałęsa lansează un avertisment: jocul lui Trump cu Putin ar putea fi extrem de periculos
- 18:16 - Arestare de răsunet în Marea Britanie: Peter Mandelson, vizat într-o anchetă legată de Epstein”
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News








_fa0439aeae.webp)

