ISTORIA TIPOGRAFIILOR DIN PITEȘTI

ISTORIA TIPOGRAFIILOR DIN PITEȘTI
Descoperiri despre tipografiile vechi din Pitești și activitățile lor variate.
Descoperiri despre tipografiile vechi din Pitești și activitățile lor variate.
Dintr-un document din 26 ianuarie 1942, emis de Prefectura Argeș, rezultă că la Pitești funcționau nu mai puțin de 5 tipografii particulare. Ce cărți și ce autori publicau aceste tipografii, nu știm!
Astfel, pe strada Șerban Vodă erau trei tipografii, „Modernă” (a lui Traian Novacovici, cu 71 salariați), „Progresul” (deținută de Smaranda Chițescu, cu 76 de angajați) și „Artistica” (a lui Ion Petrache Mitu, cu 70 de salariați; aici știm că în 1928-1929 s-a tipărit revista „Kalende” a lui Vladimir Streinu).
Pe strada Doamna Bălașa erau două, tipografia lui Ion Ștefan Voiculescu (cu 41 angajați) și „Liga poporului” (a lui Ioan Iota, cu 43 salariați). Oare din ce trăiau aceste cinci tipografii? Astăzi sunt patru la Pitești. Tipăreau rechizite școlare, cărți poștale, ziare de partid, afișe? Iată o enigmă nouă din istoria vieții culturale piteștene.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 19:24 - Wałęsa lansează un avertisment: jocul lui Trump cu Putin ar putea fi extrem de periculos
- 18:16 - Arestare de răsunet în Marea Britanie: Peter Mandelson, vizat într-o anchetă legată de Epstein”
- 17:37 - Pagube uriașe provocate de vremea rea: sute de șoferi afectați în Capitală și județul Ilfov
- 17:03 - Anchetă la București: psiholog acuzat de comportament sexual inadecvat față de paciente
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News






_fa0439aeae.webp)



