Un nou incident feroviar. Trafic blocat între Orșova și Craiova

Un nou incident feroviar. Trafic blocat între Orșova și Craiova
Un vagon de marfă, aparţinând unui operator privat, a deraiat
Circulaţia feroviară blocată pe raza Sucursalei Regionale CF Craiova, în staţia CF Balota.
Un vagon de marfă, aparţinând unui operator privat, a deraiat.
„Traficul feroviar este oprit temporar, pe raza Sucursalei Regionale CF Craiova, în staţia CF Balota (linie simplă electrificată) unde, în jurul orei 10,50, al 12-lea vagon din compunerea unui tren de marfă a deraiat. Trenul care aparţine operatorului privat de transport feroviar de marfă Rail Cargo România, circula pe relaţia Severin – Balota şi avea în compunere 14 de vagoane (goale)”- Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA
Personalul de intervenţie al Regionalei CF Craiova s- a deplasat la faţa locului.
Până la reluarea circulaţiei, CFR SA va asigura transbordare cu mijloace auto, pe relaţia Balota - Orşova, pentru călătorii aflaţi în trenurile care tranzitează zona afectată de deraiere.
Este al doilea incident care are loc astăzi pe calea ferată. În această dimineață traficul feroviar a fost oprit în direcția Arad- Timișoara, după ce locomotiva unui tren de călători a fost luat foc.
În urma incendiului care s-a produs la locomotiva trenului R 2602 (Arad – Timişoara Nord) în staţia Şag, au fost afectate 9 trenuri aparţinând CFR Călători, cu întârzieri cuprinse între 70 şi 300 de minute.
Citește și:
- 19:40 - Incident aviatic în Capitală: un avion care zbura spre Egipt revine de urgență la sol
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











