Sistemul E-factura, anunțul urgent făcut de ANAF. Care este termenul limită?

Sistemul E-factura, anunțul urgent făcut de ANAF. Care este termenul limită?
Reprezentanții ANAF atrag atenția
Reprezentanții ANAF atrag atenția că raportarea în sistemul e-Factura pe anul contabil 2023 trebuie făcută până la 31 martie. Este vorba de termenul limită de transmitere a documentelor fără a se percepe amenzi.
În cadrul unui webinar organizat de ANAF, reprezentantul instituției a afirmat că “ar trebui să fie raportate până la 31 martie facturile pentru toată perioada (1 ianuarie - 31 martie)”, scrie HotNews.
1. Nerespectarea termenului de transmitere de 5 zile lucrătoare/calendaristice de la data emiterii facturii, dar nu mai târziu de 5 zile lucrătoare/calendaristice de la data limită prevăzută pentru emiterea facturii se sancționează cu amendă:
2. Începând cu 1 iulie 2024, netransmiterea de către emitent a facturii în sistem, precum și primirea și înregistrarea de către destinatari se va sancționa cu o amendă egală cu 15% din valoarea totală a facturii.
„Utilizarea canalelor clasice va fi permisă în intervalul de 5 zile, însă în maxim 5 zile calendaristice factura va trebui să ajungă de la emitent către destinatar prin sistemul RO e-Factura obligatoriu”, a spus Fruth.
3. În relația B2G, efectuarea unei plăți din bugetul prorpiu fără a respecta prevederile art. II din legea 139/2022 are ca sancțiune o amendă de la 500 la 1.000 lei dacă contravenția nu a fost săvârșită în astfel de condiții încât să fie considerată infracțiune.
Citește și:
- 15:17 - Accident rutier grav în Cluj. Cinci persoane, încarcerate după ce două autoturisme s-au ciocnit violent -FOTO
- 13:59 - ANM a emis un nou Cod galben de vreme rea. Ploi abundente în jumătate din țară, ninsori și viscol la munte -HARTA
- 10:55 - Ce se va întâmpla cu Sfânta Lumină de la Ierusalim. Reprezentantul Patriarhiei Române la Locurile Sfinte: ”Va fi probabil ca în perioada pandemiei”
- 15:45 - Televiziunea Poporului nu cedează: vocea românilor se face auzită. Transmisiune specială din SUA
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











