Senator: Premieră în România! Simplificări pentru înregistrarea firmelor. Ce alte schimbări au fost votate

Senator: Premieră în România! Simplificări pentru înregistrarea firmelor. Ce alte schimbări au fost votate
Proiectul de lege L541/2021 stabilește un mecanism de ocrotire a drepturilor civile
Formalitățile privind constituirea și înregistrarea unei societăți se vor face și în România în regim online.
Schimbări legislative importante și necesare românilor, anunță senatorul vâlcean Claudia Banu.
Vor putea fi utilizate mijloace de identificare electronică și mijloace electronice de comunicare pentru înregistrarea la Registrul Comerțului, anunță senatorul vâlcean.
Mai mult, sunt eliminate și cerințe birocratice, iar procedura de înregistrare va fi simplificată.
Astfel, propunerea reprezentată de Legea 564/2021 prevede posibilitatea accesului online pentru toate formalitățile privind constituirea și înregistrarea unei societăți.
Senatul a votat și un alt proiect legislativ, ca un răspuns la foarte multe cereri aflate pe rolul instanței, ale persoanelor cu dizabilități intelectuale și psihosociale care au nevoie urgentă de măsuri de ocrotire graduale și temporare, adaptate nevoilor fiecăruia.
Proiectul de lege L541/2021 stabilește un mecanism de ocrotire a drepturilor civile, într- o societate modernă, altul decât regimul juridic învechit și inechitabil al măsurii punerii sub interdicție judecătorească, declară Claudia Banu
Pentru prima dată în România s-a recunoscut dreptul oricărei persoane, cu capacitate de exercițiu, de a oferi un mandat de ocrotire unei alte persoane apropiate, pentru situația în care nu ar mai putea să se îngrijească singură sau s- ar afla în situația în care ar avea nevoie de sprijin în îadministrarea bunurilor.
Citește și:
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











