PRIME DE 46 DE MILIOANE DE LEI ACORDATE LA REGIA NAŢIONALĂ A PĂDURILOR ROMSILVA

PRIME DE 46 DE MILIOANE DE LEI ACORDATE LA REGIA NAŢIONALĂ A PĂDURILOR ROMSILVA
"Sunt faptele concrete, care fac reforma acestei instituţii obligatorie"
Prime de 46 de milioane de lei au fost acordate la Regia Naţională a Pădurilor Romsilva, deşi numeroase direcţii silvice înregistrau pierderi financiare considerabile, iar în Fondul pentru conservarea şi regenerarea pădurilor s-a înregistrat un deficit de peste 24 de milioane de lei.
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, a publicat, într-o postare pe Facebook, ceea ce ea numeşte "cifrele dezastrului descoperit" la Romsilva, din raportul Corpului de Control, pe care l-a trimis Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Documentul arată pierderi financiare masive, prime nejustificate acordate în direcţii cu pierderi, fonduri speciale gestionate defectuos.
"Sunt faptele concrete, care fac reforma acestei instituţii nu doar necesară, ci obligatorie" - conchide Diana Buzoianu. Ministerul Mediului a pus în transparenţă, recent, un nou Regulament de organizare şi funcţionare a Regiei Romsilva. Proiectul are ca obiectiv restructurarea profundă a Administraţiei silvice de stat.
Citește și:
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











