ANAF: SUNT TRIMISE E-MAILURI FALSE ÎN NUMELE INSTITUȚIEI

ANAF: SUNT TRIMISE E-MAILURI FALSE ÎN NUMELE INSTITUȚIEI
Cum pot fi depistate e-mailurile frauduloase
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a avertizat că sunt trimise e-mailuri false în numele instituției prin care românii sunt înştiinţaţi că „procesul de rambursare a taxei a fost finalizat”.
Potrivit unui comunicat de presă transmis de Fisc, aceste mesaje nu sunt transmise de ANAF, care comunică securizat, prin intermediul Spaţiului Privat Virtual.
Cum pot fi depistate e-mailurile frauduloase
Conform ANAF, e-mailurile frauduloase conțin elemente distinctive, precum: adresa de e-mail ([email protected]) și denumirea instituţiei: Administraţia Naţională a Fiscalităţii.
De asemenea, există îndemnul de a accesa o pagină de internet în care se cer date personale, potrivit comunicatului ANAF, potrivit Agerpres.
„Reiterăm, ca de fiecare dată, recomandarea de a nu da curs acestor e-mailuri înşelătoare, de a nu accesa linkurile sau documentele din conţinut”, a transmis ANAF.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
- 11:04 - Ploi torențiale și vijelii în mai multe județe
- 10:24 - Statul le-a cerut banii pe alocație înapoi, după ce le-a murit copilul!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News














