Performanțe remarcabile pentru sportivii români la Campionatele Europene de juniori

În cadrul Campionatelor Europene de juniori desfășurate la Vilnius (Lituania), sportivii români au reușit să obțină rezultate de excepție, aducând acasă șapte medalii, dintre care patru de aur.

Daria-Măriuca Silişteanu a câștigat medalia de aur în proba de 100 metri spate, înregistrând un timp impresionant de 1 minut, 00 secunde și 72 sutimi. În aceeași competiție, Alexandru Constantinescu s-a clasat pe locul patru la proba masculină similară, iar Robert-Andrei Badea a ocupat locul cinci la 400 metri liber.

Rebecca-Aimee Diaconescu, calificată la Jocurile Olimpice din 2024 în proba de 200 metri liber, a obținut locul șapte în finala feminină de 400 metri liber. Echipa de ștafetă feminină 4×100 metri mixt a României s-a clasat pe locul șapte, în timp ce echipa masculină a ratat calificarea în finala aceleiași probe.

În total, România a acumulat patru medalii de aur, două de argint și una de bronz, ocupând locul patru în clasamentul pe medalii, fiind devansată de Italia, Ungaria și Turcia.

Sursa: Realitatea de Arges