Debut cu dreptul în noul sezon! BCM U Pitești, victorie categorică la Timișoara

BCM U FC Argeş Piteşti a debutat cu dreptul în Liga Națională de Baschet masculin, după victoria din deplasare cu SCM Timișoara, cu scorul de 84 – 71.

Echipa antrenată de Florin Nini a controlat meciul de la început la final. Danilo Tasic, cu 19 puncte, și Devin Searcy, cu 25 puncte, au fost cei mai eficienți vulturi.

Primul sfert a fost cel mai echilibrat după evoluţia scorului, fiind cedat de timişoreni cu 18-27. A urmat o cădere a baschetbaliștilor timișoreni, cu doar şase puncte marcate în decursul următoarelor zece minute din meci, astfel că la pauză argeşenii aveau deja un avantaj confortabil: 24-49. Vulturii au început tare și sfertul 3, având și un avantaj de 31 de puncte. Treptat gazdele au revenit în joc şi au reuşit să-şi adjudece sferturile 3 (19-15) şi 4 (28-20).

Pentru BCM U Pitești urmează vineri, 18 octombrie, meciul cu U BT Cluj-Napoca, de pe teren propriu.