Farul a învins-o pe Rapid cu 3-1, în play-off-ul Superligii

Farul Constanţa a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Farul a deschis scorul prin Louis Munteanu (40), care a marcat din alunecare, la centrarea lui Mihai Popescu. Scorul la pauză a fost egal, după ce kosovarul Albion Rrahmani a înscris din penalty (45+4), după un henţ comis în careu de Dragoş Nedelcu, la şutul lui Andrei Borza.

Campioana a făcut diferenţa în repriza secundă, prin două goluri marcate în decurs de trei minute de jucători introduşi la pauză de Gheorghe Hagi. Luca Andronache (67) a înscris din pasa lui Munteanu, iar Amine Benchaib (69) a marcat cu un şut la colţul lung.

Gazdele au mai avut ocazii de gol prin Munteanu (14 – bară), Rivaldinho (38) sau Ionuţ Vînă (45). Mihai Popescu a marcat şi el (64), dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Kevin Boli.

Rapid a ratat prin Ermal Krasniqi (55), Florent Hasani (78) şi Borisav Burmaz (82).

Farul a reuşit a treia sa victorie consecutivă.

Rapid rămâne cu un singur punct obţinut în play-off.

În meciurile directe din acest sezon, în sezonul regulat, Rapid a învins cu 3-1 în Giuleşti, iar la Ovidiu a fost egal, iar în play-off, Farul a câştigat ambele partide, 2-1 în Giuleşti, 3-1 la Ovidiu.