Potrivit rezultatelor înainte de contestații, la Bacalaureat 2020, rata de promovare a fost de 62,90%. Au fost două medii de 10, spre deosebire de anul 2019 când înainte de contestații erau șapte medii de 10. Iată mai jos topul liceelor din Argeș în funcție notele de 10 obținute și de procentul de promovabilitate. 

 

Nr. medii de 10 pe unitate  ÎC

SCOALA

Nr.

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

1

 

Nr. note de 10 L. Rom.  ÎC

SCOALA

Nr

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

8

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

3

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „CAROL I” CÂMPULUNG

2

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

1

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

1

LICEUL TEORETIC „DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG

1

LICEUL TEORETIC „ION BARBU” PITEȘTI

1

              17

Nr. note de 10 E)c  ÎC

SCOALA

SUBIEC_EC

Nr.

 

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Istorie

 

12

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Istorie

 

10

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Istorie

 

8

LICEUL TEORETIC „IULIA ZAMFIRESCU” MIOVENI

Istorie

 

4

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Istorie

 

3

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „CAROL I” CÂMPULUNG

Istorie

 

3

LICEUL TEORETIC „DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG

Istorie

 

2

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

Istorie

 

2

LICEUL TEORETIC COSTEȘTI

Istorie

 

2

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Istorie

 

1

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV „VIITORUL” PITEȘTI

Istorie

 

1

LICEUL DE ARTE „DINU LIPATTI” PITEȘTI

Istorie

 

1

LICEUL TEORETIC „ION CANTACUZINO” PITEȘTI

Istorie

 

1

 

Total

 

50

 

SCOALA

SUBIEC_EC

Nr.

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Matematică MATE-INFO

21

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Matematică MATE-INFO

14

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Matematică ST-NAT

5

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Matematică MATE-INFO

4

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Matematică MATE-INFO

4

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Matematică MATE-INFO

4

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Matematică ST-NAT

3

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

Matematică MATE-INFO

1

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Matematică ST-NAT

1

LICEUL TEORETIC „IULIA ZAMFIRESCU” MIOVENI

Matematică ST-NAT

1

LICEUL TEHNOLOGIC VEDEA

Matematică TEHN

1

 

TOTAL

59

 

Nr. note de 10 E)d  ÎC

SCOALA

SUBIEC_ED

Nr

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

24

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

14

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

11

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

6

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

6

LICEUL TEORETIC „ION CANTACUZINO” PITEȘTI

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

6

LICEUL TEORETIC „ION BARBU” PITEȘTI

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

4

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

3

LICEUL TEORETIC „DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG

Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană

1

 

TOTAL

75

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Biologie vegetală și animală

7

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Biologie vegetală și animală

4

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Biologie vegetală și animală

2

 

TOTAL

13

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Chimie organică TEO Nivel I/II

3

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Chimie organică TEO Nivel I/II

1

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Chimie organică TEO Nivel I/II

1

 

TOTAL

5

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Economie

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Economie

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Economie

1

 

TOTAL

3

LICEUL TEHNOLOGIC „FERDINAND I” CURTEA DE ARGEȘ

Fizică TEH

1

 

TOTAL

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Fizică TEO

30

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Fizică TEO

7

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Fizică TEO

6

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Fizică TEO

5

LICEUL TEORETIC „DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG

Fizică TEO

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Fizică TEO

1

LICEUL TEORETIC „ION BARBU” PITEȘTI

Fizică TEO

1

 

TOTAL

31

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Geografie

3

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Geografie

2

LICEUL DE ARTE „DINU LIPATTI” PITEȘTI

Geografie

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Geografie

1

COLEGIUL ECONOMIC „MARIA TEIULEANU” PITEȘTI

Geografie

1

 

TOTAL

8

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Informatică MI C/C++

4

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Informatică MI C/C++

2

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Informatică MI C/C++

2

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Informatică MI C/C++

1

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Informatică MI C/C++

1

 

TOTAL

10

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

17

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „CAROL I” CÂMPULUNG

Logică, argumentare și comunicare

16

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

8

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

Logică, argumentare și comunicare

7

LICEUL TEORETIC „DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG

Logică, argumentare și comunicare

6

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

4

COLEGIUL ECONOMIC „MARIA TEIULEANU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

3

LICEUL TEORETIC „IULIA ZAMFIRESCU” MIOVENI

Logică, argumentare și comunicare

3

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV CÂMPULUNG

Logică, argumentare și comunicare

2

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV „VIITORUL” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

2

LICEUL TEORETIC „ION CANTACUZINO” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

2

COLEGIUL TEHNIC „COSTIN D. NENIȚESCU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

1

COLEGIUL TEHNIC „ARMAND CĂLINESCU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

1

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

Logică, argumentare și comunicare

1

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

Logică, argumentare și comunicare

1

COLEGIUL TEHNIC CÂMPULUNG

Logică, argumentare și comunicare

1

LICEUL DE ARTE „DINU LIPATTI” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

1

LICEUL TEORETIC „ION BARBU” PITEȘTI

Logică, argumentare și comunicare

1

 

TOTAL

77

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Psihologie

5

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

Psihologie

1

 

TOTAL

6

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

Sociologie

3

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

Sociologie

1

 

TOTAL

4

 

BACALAUREAT 2020 Clasamentul pe unități ÎC

 

 TOTAL

62.9

COLEGIUL NAȚIONAL „ZINCA GOLESCU” PITEȘTI

98.67

COLEGIUL NAȚIONAL „ION C. BRĂTIANU” PITEȘTI

98.45

COLEGIUL NAȚIONAL „VLAICU VODĂ” CURTEA DE ARGEȘ

95.15

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „CAROL I” CÂMPULUNG

95

COLEGIUL NAȚIONAL „ALEXANDRU ODOBESCU” PITEȘTI

89.25

LICEUL TEORETIC „DAN BARBILIAN” CÂMPULUNG

86.05

COLEGIUL NAȚIONAL „DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG

85.55

LICEUL TEORETIC „ION CANTACUZINO” PITEȘTI

84.13

LICEUL DE ARTE „DINU LIPATTI” PITEȘTI

83.91

COLEGIUL ECONOMIC „MARIA TEIULEANU” PITEȘTI

77.88

LICEUL TEHNOLOGIC „FERDINAND I” CURTEA DE ARGEȘ

73.94

LICEUL TEORETIC „IULIA ZAMFIRESCU” MIOVENI

73.58

LICEUL TEORETIC „ION BARBU” PITEȘTI

73.4

LICEUL TEORETIC „ION MIHALACHE” TOPOLOVENI

63.22

LICEUL TEORETIC COSTEȘTI

60.14

LICEUL TEOLOGIC „ELIM” PITEȘTI

54.17

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV CÂMPULUNG

54.05

LICEUL TEHNOLOGIC VEDEA

53.57

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „IUSTIN PATRIARHUL” CÂMPULUNG

51.85

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV „VIITORUL” PITEȘTI

51.43

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „NEAGOE VODĂ BASARAB” CURTEA DE ARGEȘ

45.24

COLEGIUL TEHNIC „COSTIN D. NENIȚESCU” PITEȘTI

43.51

COLEGIUL TEHNIC „ARMAND CĂLINESCU” PITEȘTI

42.58

LICEUL TEHNOLOGIC „PETRE IONESCU MUSCEL” DOMNEȘTI

41.46

LICEUL TEHNOLOGIC „LIVIU REBREANU” MOZĂCENI

40.54

COLEGIUL TEHNIC CÂMPULUNG

32.71

LICEUL TEHNOLOGIC „DINU BRĂTIANU” ȘTEFĂNEȘTI

31.25

LICEUL TEHNOLOGIC CONSTRUCȚII DE MAȘINI MIOVENI

27.01

LICEUL TEHNOLOGIC „CONSTANTIN DOBRESCU” CURTEA DE ARGEȘ

26.74

LICEUL TEHNOLOGIC „I.C. PETRESCU” STÎLPENI

23.81

LICEUL TEHNOLOGIC „VICTOR SLĂVESCU” RUCĂR

20.41

LICEUL TEHNOLOGIC „DIMITRIE DIMA” PITEȘTI

20.2

LICEUL TEHNOLOGIC „DACIA” PITEȘTI

19.55

LICEUL TEHNOLOGIC „CONSTANTIN BRÂNCUȘI” PITEȘTI

18.95

LICEUL TEHNOLOGIC REGELE MIHAI I CURTEA DE ARGEȘ

18.29

LICEUL TEHNOLOGIC „ASTRA” PITEȘTI

17.28

COLEGIUL ECOLOGIC „PROF.UNIV.DR. ALEXANDRU IONESCU” PITEȘTI

12.82

LICEUL TEHNOLOGIC AUTO CÂMPULUNG

10

LICEUL TEHNOLOGIC TOPOLOVENI

9.52

LICEUL TEHNOLOGIC COSTEȘTI

5.71

LICEUL TEHNOLOGIC NR. 1 MĂRĂCINENI

4.76

LICEUL TEHNOLOGIC AUTO CURTEA DE ARGEȘ

           .00

BACALAUREAT  2020 ÎC

BACALAUREAT 2020

2019-2020

Î.C.

2019-2020 FINAL

Inscrisi

5085

 

Promovabilitate

62.90

 

Prezenti

4852

 

Neprezentati

233

 

Eliminati

6

 

Respinsi

1794

 

Respinsi cu medii

252

 

Reusiti TOTAL

3052

 

Reusiti 6-6,99

641

 

Reusiti 7-7,99

744

 

Reusiti 8-8,99

997

 

Reusiti 9-9,99

668

 

Reusiti 10

2

 

 

 

 

PROMOVABILITATE

 

 

2014-2015

2015-2016

2016-2017

2017-2018

2018-2019 FINAL

2019-2020

ÎC

  68.43%

71.57%

   76.81%

70.53%

71.89%

62.90%