FC Argeş obține trei puncte la Arad! Piteștenii urcă pe locul cinci

FC Argeș pleacă cu trei puncte importante de la Arad. Piteștenii s-au impus astăzi, cu scorul de 2-1, pe stadionul Motorul, împotriva echipei UTA Arad.

FC Argeș a preluat destul de repede conducerea în derby-ul cu UTA, după golul lui Vasile Buhăescu din minutul 23. Însă, în partea secundă echipa piteșteană s-a văzut egalată prin reuşita lui David Popa (69), după ce portarul Popescu respinsese în faţă penalty-ul executat tot de atacantul arădean. Bucuria gazdelor nu a durat prea mult, piteştenii revenind imediat în avantaj în minutul 72 prin golul lui Cătălin Stan, la câteva minute după intrarea sa pe teren.

Cu această victorie, argeșenii se află pe locul 5 în clasamentul Ligii a 2-a. FC Argeș a obținut un total de 35 de puncte, în 17 meciuri, cu patru puncte mai puțin decât liderul Chindia Târgoviște.

FC Argeş: Oct. Popescu – Tofan, Gugu, Hreniuc, Şerbănică – R. Costin (cpt.), Vas. Gheorghe – Turda, Enceanu (Ct. Stan 65′), Ct. Barbu (I. Mihăescu 85′) – Buhăescu
Rezerve neutilizate: Ureche – Alin Popa, Tăbăcariu, Bîrzan, Vişa
Antrenor: Emil Săndoi

UTA: Bodea – Cr. Costin, R. Iuga, El Hasni (cpt.), Copaci – Andr. Enescu (Petra 75′), Coulibaly – N. Janos (A. Iuga 62′), Miculescu, Stahl – Dav. Popa
Rezerve neutilizate: Orlic – Suslak, D. Dan, Hrezdac, Isac
Antrenor: Ionuţ Popa

După victoria cu Uta Arad, piteștenii au patru jocuri consecutive fără înfrângere, trei victorii și un rezultat de egalitate.