ROMÂNIA OBȚINE DOUĂ MEDALII DE BRONZ LA OPENUL EUROPEAN DE JUDO DIN SARAJEVO

România a obținut două medalii de bronz la competiția europeană de judo din Sarajevo, grație sportivelor Amanda Zuaznabar-Torres și Thalia Castellano Narino.

La categoria 63 kg, Amanda Zuaznabar-Torres a fost învinsă în sferturi de Laura Vazquez Fernandez din Spania, dar a reușit să treacă de recalificări și să obțină bronzul, învingându-i pe Kamila Badurova din Rusia și pe Brigitta Varga din Ungaria.

Thalia Castellano Narino a câștigat bronzul la categoria +78 kg după ce a învins-o pe bosniaca Lana Bjelica în sferturi, dar a pierdut semifinala cu croata Tina Radic. În finala pentru bronz, a învins-o pe românca Daria Tudorache.

Maidelines Gorguet-Veranes din România s-a clasat pe locul cinci la categoria 70 kg, învinsă în semifinală de sârboaica Jovana Cakarevic și în meciul pentru bronz de belgianca Maxine Heyns. În categoria 60 kg, Andrei Anghel a fost eliminat în sferturi de slovenul David Starkel și apoi în recalificări de sârbul Rastko Andjelovic.

Sursa: Realitatea de Arges