Victorie la limită pentru Atletico Madrid cu Borussia Dortmund (2-1), în sferturile Ligii Campionilor

Atletico Madrid a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1, miercuri seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Rodrigo De Paul (4) şi Samuel Lino (32) au semnat golurile madrilenilor, la care portarul român Horaţiu Moldovan a luat loc pe banca de rezerve, în timp ce pentru oaspeţi a punctat ivorianul Sebastien Haller (81).

Echipa antrenată de Diego Simeone a deschis scorul rapid (5), prin mijlocaşul argentinian Rodrigo De Paul, care a profitat de pasa greşită a lui Maatsen.

Atleti a fost periculoasă şi prin Witsel (7), care a deviat acrobatic o minge cu călcâiul, dar portarul Kobel a respins în corner.

”Los colchoneros” şi-au dublat avantajul (32) prin Samuel Lino, după o nouă eroare în defensiva Borussiei, pasa decisivă fiind oferită de Griezmann.

Dortmund a preluat controlul şi a presat din ce în ce mai mult, dar golul s-a lăsat aşteptat.

Prima ocazie a oaspeţilor i-a aparţinut lui Adeyemi (36), al cărui şut a fost blocat de Witsel şi a căzut pe plasa porţii lui Oblak. Portarul sloven s-a remarcat în finalul primei reprize, la şutul lui Maatsen (43).

În partea secundă, Molina l-a pus la încercare pe portarul elveţian Kobel (53), care a fost providenţial în faţa lui Lino (75).

În loc ca Atletico să se desprindă pe tabelă, Borussia s-a apropiat la un gol, după ce a înscris prin ivorianul Haller (81), angajat bine în cqareu de Brandt.

Finalul a fost unul incandescent, cu ocazii de ambele părţi. Argentinianul Angel Correa a ratat singur cu Kobel (85), după care Azpilicueta a deviat şutul lui Bynoe-Gittens (87), iar mingea a şters bara transversală.

Borussia a fost foarte aproape să plece neînvinsă de la Madrid, dar Brandt a trimis în bară (90+6), cu o lovitură de cap.

Fundaşul Mats Hummels a jucat meciul său cu numărul 500 pentru BVB.

Returul va avea loc în data de 16 aprilie, la Dortmund.