UEFA ADMITE: MARC CUCURELLA TREBUIA SANCȚIONAT CU PENALTY LA EURO 2024

UEFA recunoaște greșeala: Hențul lui Marc Cucurella împotriva Germaniei trebuia sancționat cu penalty la Euro 2024.

UEFA a admis în cele din urmă că hențul controversat al lui Marc Cucurella împotriva Germaniei, în sferturile de finală ale Euro 2024, ar fi trebuit sancționat cu un penalty, conform unui raport al Comitetului de Arbitri al UEFA. A fost, poate, unul dintre cele mai controversate momente ale Euro 2024, când șutul lui Jamal Musiala din prelungiri a părut să lovească brațul lui Cucurella, fundașul de la Chelsea aflându-se în careu. Incidentul a avut loc la scorul de 1-1, într-unul dintre cele mai echilibrate meciuri din întreaga competiție.

Imediat după fază, arbitrul Anthony Taylor a fost înconjurat de jucătorii germani, inclusiv Musiala, Florian Wirtz și Niclas Fullkrug, care au cerut insistent acordarea unui penalty. Arbitrul englez a respins apelurile lor, iar VAR-ul, condus de Stuart Attwell, a susținut decizia oficialului.

Spania a câștigat meciul în ultimele momente, asigurându-și calificarea în semifinale după ce golul lui Dani Olmo din a doua repriză a fost egalat de Wirtz în minutul 89. În minutul 119 al prelungirilor, Mikel Merino a asigurat victoria, înscriind cu capul dintr-o centrare a lui Olmo. Selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann, a criticat ulterior decizia de a nu acorda penalty, în timp ce Cucurella a fost huiduit de fanii germani.

Acum, UEFA recunoaște că penalty-ul trebuia acordat. La aproape două luni după acel meci, Comitetul de Arbitri al UEFA le-a transmis arbitrilor internaționali că s-a comis o eroare și că Anthony Taylor ar fi trebuit să acorde un penalty pentru Germania. De asemenea, se menționează că Attwell, arbitrul VAR, ar fi trebuit să intervină. La finalul Campionatului European 2024 din Germania, Spania a fost încoronată campioană, după ce a învins Anglia cu 2-1 în finală.

Sursa: Realitatea de Arges