ECHIPA NAȚIONALĂ ÎNCEPE CU STÂNGUL ÎN LIGA NAȚIUNILOR

Tricolorii domină în primul meci din Liga Națiunilor, învingând selecționata din Kosovo cu 3-0.

Echipa națională și-a început parcursul în noua ediție a Ligii Națiunilor, la Priștina, împotriva selecționatei din Kosovo. Tricolorii au controlat jocul și s-au impus cu 3-0. În minutul 40, după o fază senzațională, Dennis Man a deschis scorul. Mijlocașul echipei Parma a înșirat mai mulți adversari, a șutat din afara careului la colțul lung, iar plonjonul lui Muric a fost inutil. Răzvan Marin a majorat scorul, în minutul 51, dintr-un penalti acordat pentru un fault, după consultarea VAR. În minutul 82, România a marcat al treilea gol, atunci când, după un șut al lui Mihăilă, parat de portarul kosovar, Denis Drăguș a fost pe fază și a împins balonul în poartă. Luni, 9 septembrie, tricolorii vor juca, pe stadionul Steaua, tot de la ora 21.45, cu naționala Lituaniei.

Fotbaliștii români au fost primiți cu ostilitate la Priștina, având în vedere că, la anterioarele dueluri, suporterii români au scandat “Kosovo e Serbia”. Astfel, când s-a intonat imnul României, la începutul partidei, mii de spectatori kosovari au fluierat și huiduit. De menționat este faptul că România nu a avut dreptul să aibă o galerie la partida din Priștina, din cauza unei sancțiuni primite de la UEFA.

Sursa: Realitatea de Arges