Sepsi OSK, o nouă înfrângere în Liga 1

Sepsi a pierdut pe teren propriu în fața celor de la FC Argeș, scor 0-2, în cadrul etapei cu numărul cinci din Liga 1, scrie Digisport.ro.

Piteștenii au deschis scorul după 36 de minute la Sfântu Gheorghe, prin Cristi Dumitru, care a reluat din câțiva metri o minge centrată de pe partea stângă. Oaspeții puteau intra cu 2-0 la cabine. Turda a lovit bara porții lui Niczuly.

Replica echipei lui Leo Grozavu a venit prin Golofca. Șutul său nu a nimerit spațiul porții lui Greab.

După pauză, același Turda a punctat cu capul pentru 2-0. Covăsnenii au avut două șanse importante de a înscrie până la final, prin Chunchukov și Bojic, dar aceștia nu l-au învins pe Greab și meciul s-a încheiat cu victoria piteștenilor, scor 2-0.

Pentru FC Argeș a fost prima victorie în acest sezon de Liga 1. Piteștii au ajuns la patru puncte și au egalat-o pe Sepsi.

Covăsnenii vor să-şi revină după ce au bifat două înfrângeri consecutive în Liga 1. Dacă acestea au fost puse pe seama oboselii de după partidele din Conference League, trupa lui Leo Grozavu a avut acum timp de odihnă, iar meciul cu FC Argeş e văzut ca un reviriment mult aşteptat.

De celaltă parte, piteştenii sunt pe penultimul loc după 4 etape, cu doar un singur punct. Fosta dublă campioană a României, care a revenit în Liga 1 în sezonul trecut, se află într-o situaţie mai proastă faţă de adversara sa.

În acest sezon, Sepsi are 4 puncte după 4 etape, cu o victorie, o remiză şi două eşecuri.