Meci dramatic în Trivale. BCM U Pitești pierde partida în prelungiri

Meci dramatic în Trivale, în runda secundă a ligii naționale de  baschet masculin. U BT Cluj Napoca s-a impus în faţa gazdelor de la BCM U Pitești, cu 85-83, după prelungiri.

Echipa din Cluj a început mai bine partida adjudecându-și primele două sferturi: 15-20, respectiv 17-22, având la pauză un avans de 10 puncte. În partea secundă, argeșenii au început cursa de urmărire, iar în sfertul III au marcat 31 de puncte, reușind să întoarcă scorul. Ultimul sfert începea cu un avans de trei puncte pentru BCM U Pitești (63-60).

Finalul a ținut cu sufletul la gură suporterii celor două echipe. Meciul a fost împins în overtime, cu 8 secunde înainte de ultima sirenă (79-79). În prelungiri s-a impus U BT Cluj Napoca cu 6-4. S-a terminat 85-83, echipa din Cluj obținând cea de-a doua victorie consecutivă.

După victoria cu BC Timișoara, BCM U Pitești pierde la limită meciul de acasă. Următoarea partidă pentru piteșteni va fi cu SCM Craiova, în deplasare, pe 26 octombrie.