FC Argeș, doar remiză cu Petrolul. Ce spun antrenorii celor două echipe

FC Argeș și Petrolul Ploiești au terminat la egalitate, 1-1, în meciul desfășurat duminică după-amiază, pe stadionul „Nicolae Dobrin”.

Alb-violeții au reușit să deschidă scorul după doar zece minute de joc prin Andrei Blejdea. A fost și scorul pauzei. După revenirea de la cabine, Petrolul a preluat inițiativa. În minutul 57, după o serie de erori mari în apărarea echipei argeșene, oaspeții au restabilit egalitatea prin Arnăutu, care a primit la 16 metri şi a şutat din prima, la colţul lung, iar mingea s-a oprit în plasa laterală. După marcarea golului egalizator, tot Petrolul a fost echipa mai periculoasă, dar tabela nu s-a mai schimbat până la final.

Scor final 1-1, rezultat în urma căruia antrenorii Ionuț Badea și Flavius Stoican s-au declarat în mare parte mulțumiți.

A fost un meci contra uneia dintre cele mai bune echipe din Liga a II-a, o echipă care se vede că lucrează, care poate pune în difultate orice adversar și prin componența ei individuală, dar și prin mișcările ofensive pe care și le-au antrenat și însușit. Pentru noi rămâne un punct câștigat, deși în multe momente echipa a lăsat impresia că poate câștiga această partidă.

Încheiem un ciclu fără înfrângere în care s-a jucat din 3 în 3 zile. Este o situație bună de încredere, însă e doar un punct. Rămâne aceași situație legată de fiecare partidă în parte. Până în iarnă vreau să acumulăm cât mai multe puncte, iar apoi rămâne de văzut ce vom putea face”, a precizat Ionuț Badea, antrenorul echipei alb-violete.

Și Flavius Stoican, tehnicianul celor de la Petrolul Ploiești, s-a declarat mulțumit cu punctul luat din deplasarea de duminică, de la Pitești.

Suntem o echipă care încercăm să jucăm, să avem o posesie cu progresie, să ne creăm ocazii. Vreau să-mi felicit jucătorii pentru că nu cedează, indiferent cât este scorul, ei joacă. După ce am reușit să marcăm, am încercat să câștigăm această partidă. Până la urmă este un punct câștigat. Orice punct este binevenit. Este un rezultat echitabil ținând cont de faptul că am revenit de la 1-0, dar am fost echipa care a pus mai multă presiune, care și-a creat ocazii. Până la urmă, cel mai important este ce rămâne pe tabela de marcaj.” a spus Stoican la conferința de presă de după meci.

În urma acestei remize, Petrolul a revenit pe locul 3, cu 29 de puncte, strânse în 16 meciuri jucate, în timp ce FC Argeş a urcat pe locul 7, cu 26 de puncte.

Următorul meci al echipei argeșene este programat sâmbătă, 23 noiembrie, de la ora 11.00, în deplasare la FK Csikszereda.