CSM Galați a rezistat eroic la Mioveni, dar a fost învinsă cu 30-27 după ce a condus cu 3 goluri în minutul 41

CSM Galați, cu Daciana Balaban pe banca tehnică, a reușit un meci bun în deplasarea de la Mioveni, chiar dacă în cele din urmă a fost învinsă cu 30-27 (16-15). Jucătoarele pregătite de Daciana Balaban au jucat bine, conduceau cu 25-23 cu 8 minute înainte de final, dar nu au rezistat.

Jucătoarele de la Galați au marcat primul gol al meciului de la Mioveni, prin Taivan, în minutul 2. Gazdele au preluat conducerea, dar nu au reușit să se distanțeze la mai mult de un gol până în minutul 17, când Krsnik a marcat de la 7 metri pentru 9-7. În minutul 22 CSM Galați a trecut din nou la conducere, scor 10-11, după un gol marcat de Manolachi, și tot ea a marcat pentru 11-12 în minutul 23. Cîrjan și Constantinescu au readus apoi echipa din Mioveni la un avantaj de două goluri, 14-12 în minutul 26. Sandu a egalat situația pe tabela de marcaj, 15-15 în minutul 28, iar ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Constantinescu, din aruncare de la 7 metri, 16-15.

După pauză, Andrița și Bichir au marcat primele goluri și au readus Galațiul în avantaj. În minutul 41 Iasmina Ichim a marcat pentru 17-20, o diferență la care nimeni nu se aștepta înaintea partidei. Vizuete a restabilit egalitatea la 22, în minutul 50, iar Prescura  și Manolachi au dus echipa gălățeană la două goluri avans în minutul 51. În minutul 52 a fost ultima dată când CSM Galați a avut două goluri avantaj, 23-25. Constantinescu de două ori și Lazăr, tot de două ori, au marcat pentru echipa din Mioveni și au dus scorul la 27-25 în minutul 56. În minutul 59 Lazăr a dus pentru prima dată echipa gazdă la un avantaj de trei goluri, scor 26-29, iar până la final au mai marcat Ichim pentru CSM Galați și Ilie pentru Dacia Mioveni, scorul final fiind 30-27.

Pentru Dacia Mioveni au marcat: Lazăr – 8 goluri, Constantinescu -8, Krsnik -4, Simion -3, Cîrjan -3, Vizuete -2, Nicolae -1, Ilie -1.

Pentru CSM Galați au marcat: Manolachi -7, Andrița -6, Ichim -4, Ichim -2, Prescură -2, Lopătaru -2, Corban -2, Sandu -1 și Taivan -1.

CS Dacia Mioveni rămâne pe locul 11, cu 16 puncte, iar CSM galați este pe ultimul loc, cu un singur punct. Etapa viitoare, Dacia Mioveni va juca în deplasare la Gloria Bistrița Năsăud, iar CSM Galați va juca în deplasare cu Gloria Buzău.

Sursa: Realitatea de Galati