FC ARGEȘ ELIMINAT DIN CUPELE EUROPENE

FC Argeș eliminat din Cupa UEFA după egalul cu Fenerbahce.

Pe 3 octombrie 1973, FC Argeș juca returul cu Fenerbahce din primul tur al Cupei UEFA. În manșa tur, argeșenii pierdeau cu 5-1 la Istanbul iar calificarea era ca și tranșată încă de atunci. Returul a umplut însă Stadionul 1 Mai, iar spectatorii s-au mulțumit doar cu un egal. Nicolae Dobrin deschidea scorul din penalty în minutul 12. Turcii egalează 4 minute mai târziu prin Cemil, stabilind scorul final: FC Argeș 1-1 Fenerbahce. Echipa argeșeană era eliminată după 6-2 la general.

Ziarul Sportul menționa printre altele, joi, 4 octombrie 1973: ”Cei 8.000 de spectatori prezenți pe stadionul „1 Mai” au sperat, dacă nu în calificarea echipei lor favorite, măcar într-o victorie. Dar, din păcate, nici de această dată, argeșenii nu au putut depăși un adversar tenace și ambițios”.

Sursa: Realitatea de Arges