Reactorul 1 al Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a deconectat de la sistemul național de distribuție

Reactorul 1 al Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a deconectat de la sistemul național de distribuție
Reactorul 1 al Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a decuplat sâmbătă seară de la rețeaua națională de distribuție a energiei electrice
Reactorul 1 al Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a decuplat sâmbătă seară de la rețeaua națională de distribuție a energiei electrice, ca urmare a condițiilor meteo care au cauzat pertubații în sistemul energetic național.
Deconectarea automată a Unității 1 s-a produs în condiții de siguranță, toate sistemele unității funcționând și răspunzând conform proiectului în astfel de situații.
Cod ROSU pe Litoral. Furtunile pot depăși 100km/k
În perioada următoare, specialiștii CNE Cernavodă vor lucra la identificarea cauzelor și vor efectua lucrări de remediere pentru reconectarea la sistem, în conformitate cu procedurile specifice ale CNE Cernavodă, aplicabile în aceste situații.
Deconectarea automată a Unității 1, precum și lucrările de remediere nu au impact asupra securității nucleare a reactorului, personalului unității, populației și mediului înconjurător.
SN Nuclearelectrica SA va reveni cu un comunicat de presă la momentul reconectării Unității 1 la Sistemul Energetic Național.
Citește și:
- 14:20 - Credite bancare cu acte false: Pagubă uriașă de 2,8 milioane de lei și 12 inculpați trimiși în fața instanței
- 14:17 - Scandal pe Legea salarizării. Florin Manole, acuzații incendiare: ce negociază Dragos Pîslaru la Bruxelles
- 11:32 - Analiză Daniel Udrescu: România are nevoie de o reformă economică
- 08:03 - Românii, obligați să aibă două joburi din cauza scumpirilor: ce spun oamenii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News














