Victorie împotriva liderului! FC Argeș dă lovitura în prelungiri

FC Argeș i-a administrat liderului ligii secunde prima înfrângere din acest sezon.

Gruparea din Trivale a câștigat pe teren propriu meciul cu Turris Turnu Măgurele, scor 3-2, după un meci spectaculos. Elevii lui Nicolae Dică au câștigat partida cu un gol venit la ultima fază a meciului.

Oaspeții au deschis repede scorul. În minutul 6, Sergiu Negruț a trimis cu capul în plasă din 6 metri. Golul egalizator a venit în minutul 17, din penalty, după ce Vasile Buhăescu a executat perfect lovitura de la 11 metri.

După pauză, în minutul 65, FC Argeș a trecut în avantaj în urma unui alt penalty executat de același Vasile Buhăescu. Golul egalizator a fost înscris de Silviu Pană, în minutul 87. Golul victoriei argeșenilor a fost marcat în prelungiri (minutul 91) de Vlad Motroc, jucător transferat definitiv de la Dinamo.

În urma acestei înfrângeri, Turris Turnu Măgurele rămâne pe primul loc în Liga 2, cu 22 de puncte după 9 etape. FC Argeș a urcat pe locul 6, cu 16 puncte.