Flavian Crăciun – primul loc la un turneu internațional de tenis în scaun rulant

Alexandru Flavian Crăciun, din Piteşti, face tenis de performanţă în scaunul cu rotile. Săptămâna trecută acesta a obținut locul 1 la dublu și locul 2 la simplu la turneul internaţional de tenis în scaun rulant „Sirius Open Zagreb”.

Flavian Crăciun (31 de ani) a avut o săptămâna aproape perfectă la turneul de tenis desfășurat în Croația, în perioada 20-23 iunie. Acesta a câștigat proba de dublu a turneului și a terminat pe locul 2 la simplu, pierzând finala cu turcul Altinel Ugur (favorit 1), cu scorul de 1-6, 2-6.

Flavian este singurul sportiv român calificat la categoria Quads de către Federația Internațională de Tenis. În acest moment el ocupă locul 46 în lume, în clasamentul ITF.

Până în prezent, Flavian a participat la zeci de turnee internaţionale de tenis în scaunul cu rotile. În anul 2017, acesta a câştigat aurul la Turneul Internaţional de Tenis „Sirius Open Zagreb”.

Acesta este și inițiatorul și președintele „BRD ARGES OPEN – Wheelchair Tenis” – eveniment sportiv dedicat tenismenilor paralimpici. Turneul se va desfășura în acest an în perioada 16-19 august.