FC Argeș – victorie cu ultima clasată! Mioveniul pierde în deplasare

Sâmbătă, de la ora 11:00, s-au derulat primele confruntări din runda cu numărul 33 din Liga a 2-a. Echipele din Argeș au avut rezultate contradictorii.

FC Argeș s-a impus cu 2-0, la Brăila, prin golurile marcate de Buhăescu și Florescu. În schimb echipa din Mioveni a pierdut, cu scorul de 1-0, partida disputată pe terenul celor de la Daco-Getica București.

Piteștenii au avut o repriză echilibrată cu Dacia Unirea Brăila. După o primă repriză destul de săracă în ocazii, piteștenii au deschis scorul la puțin timp după pauză prin Vasile Buhăescu. Atacantul argeșean a marcat în urma unei lovituri de colț executate perfect de mijlocașul Alin Popa. Înainte de deschiderea scorului, FC Argeș irosise și o lovitură de pedeapsă scoasă tot de Alin Popa, însă mijlocașul Eduard Florescu nu l-a putut învinge de la punctul cu var pe portarul gazdelor. În cele din urmă, Eduard Florescu a adus liniștea în tabăra echipei noastre cu o jumătate de oră înainte de ultimul fluier. După înfrângerea cu FC Argeș, Brăila devine prima echipă retrogradată matematic din Liga 2.

În schimb, în partida disputată pe terenul celor de la Daco-Getica București, echipa CS Mioveni s-a văzut condusă încă din minutul 22. Nicolae Muşat a prins un şut superb de la 25 de metri, în stânga lui Croitoru, portarul Mioveniului, şi a deschis scorul contrar cursului jocului. A fost golul care a stabilit și scorul final al meciului.

Cu cinci etape de disputat din această ediție a Ligii 2, cele două echipe din Argeș rămân „vecine” în clasament. FC Argeș ocupă locul al șaselea în ierarhie cu 59 de puncte, iar galben-verzii se află pe locul 7 cu 49 de puncte.

În următoarea etapă, pe 11 mai, FC Argeș va juca pe teren propriu cu Ripensia Timișoara. CS Mioveni, va juca, tot pe teren propriu, cu Farul Constanța.