CS Mioveni – pe primul loc în Liga a II-a. Galben-verzii doar egal la Cluj

CS Mioveni continuă să fie neînvinsă în acest sezon și după meciul desfășurat duminică, pe Cluj Arena.

Echipa din Mioveni a terminat la egalitate, 1-1, meciul din deplasare  cu Universitatea Cluj. Deși au condus de două ori, galben verzii s-au văzut egalați de fiecare dată și chiar au trăit cu emoții finalul meciului. La pauză scorul a fost de 1-0 pentru CS Mioveni, prin golul marcat de Valentin Coșereanu încă din minutul 5. Universitatea Cluj a început ofensiv repriza secundă, iar în minutul 51, centralul meciului, Florin Mazilu, dă penalty pentru echipa gazdă. Dorin Goga bate penalty-ul pe jos, plasat, lângă rădăcina barei din dreapta, și restabilește egalitatea.

După golul superb din meciul cu Sportul Snagov, Marian Anghelina, mijlocașul celor de CS Mioveni, a ieșit din nou la rampă cu un nou gol superb din lovitură liberă. În minutul 77, Anghelina bate direct pe poartă o lovitură liberă de la 22 de metri, învingându-l pe portarul gazdelor. Doar opt minute a durat bucuria oaspeților, aceștia fiind egalați în minutul 85, în urma unei centrări care a venit dintr-un corner. Victor Dican înscrie cu o lovitură de cap și stabilește scorul final: 2-2.

După egalul de la Cluj, CS Mioveni ajunge la 27 de puncte în 13 meciuri, fiind pe primul loc în Liga a II-a cu un punct peste cei de la Turris Turnu Măgurele. În schimb, U Cluj se află pe locul 17 cu doar 13 puncte, fiind marea dezamăgire a acestui sezon.

CS Mioveni este singura echipă rămasă neînvinsă din liga secundă, având 7 victorii și 6 egaluri. Echipa argeșeană are 19 meciuri oficiale consecutive fără înfrângere.

Pe 26 octombrie, echipa din Mioveni va juca în deplasare cu Farul Constanța.